Zapotrzebowanie na energię określa się na podstawie analizy rachunków za prąd. Ilość wytworzonego prądu powinna zaspokajać całkowite zapotrzebowanie w skali roku. Instalacja w okresie letnim będzie produkować nadwyżkę energii, która zostanie wykorzystana zimą.
Przy szacowaniu mocy instalacji powinno się założyć lekką nadwyżkę uwzględniającą spadek mocy instalacji w czasie. Średnia utrata mocy to ok. 1%, przy czym największy spadek z reguły występuje w pierwszym roku użytkowania (ok. 3% - 5%).
Ponadto należy uwzględnić konieczność magazynowania energii w sieci, lub we własnym zakresie.
Wg ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) nadwyżki wytworzonej energii mogą być wykorzystane przez 12 miesięcy, jednak nie w całości:
- dla instalacji do 10 kWp, za każdą 1 kWh energii oddanej do zakładu energetycznego możemy odebrać 0,8 kWh
- dla instalacji powyżej10 kWp za każdą 1 kWh energii oddanej do zakładu energetycznego możemy odebrać 0,7 kWh
Prawidłowe dobranie mocy jest ważne i warto skorzystać z pomocy specjalistów
Przy wyborze lokalizacji trzeba wziąć pod uwagę wielkość całej instalacji i ilość miejsca dostępnego dla montażu instalacji fotowoltaicznej.
Ilość i rozstaw paneli zależy od:
- parametrów panelu
- kątu padania promieni słonecznych zależnego od szerokości geograficznej
- ustawienia paneli względem stron świata. Najlepsze nasłonecznienie jest wtedy, kiedy panele skierowane są na zachód, południowy zachód, lub południowy wschód. Najgorsze w przypadku skierowania paneli w stronę północną
- kątu nachylenia paneli. W Polsce optymalnym kątem jest 35º. Taki kąt stosuje się przy montażu paneli na gruncie. Na dachach skośnych kąt paneli dostosowany jest do kąta pochylenia dachu. Natomiast na dachach płaskich, ze względu na uzyski i bezpieczeństwo optymalnym kątem jest 10-15º.
- zacienienie instalacji drzewami, sąsiednimi budynkami, kominami, innymi panelami itp.
Instalacje można montować na gruncie, lub na dachu budynku
W przypadku dachu trzeba wziąć pod uwagę elementy zmniejszające dostępną powierzchnię, takie jak: świetliki, instalacje dachowe, okna dachowe, kominy, anteny itd.
Jeśli instalacja ma znajdować się na dachu budynku, bezwzględnie należy zlecić ekspertyzę techniczną. Dodatkowe obciążenia od instalacji mogą doprowadzić do awarii konstrukcji, a nawet do katastrofy budowlanej.
Może się zdarzyć, że konieczne będzie wzmocnienie niektórych elementów dachu, lub zmiana sposobu montażu.
Skontaktuj się z nami w sprawie wyceny ekspertyzy
Powinien on być wykonany przez osoby z uprawnieniami budowlanymi do projektowania w zakresie sieci, instalacji, urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych lub z certyfikatem Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie projektowania systemów PV
Jaka instalacja wymaga pozwolenia na budowę, jaka zgłoszenia, kiedy musisz uzyskać zgodę konserwatora zabytków a kiedy uzgodnienie z rzeczoznawcą p.poż, dowiesz się z tego artykułu - Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga pozwolenia na budowę?
Montaż instalacji zajmuje kilka dni
Rozruch instalacji i produkcję energii można zacząć po zgłoszeniu i wymianie licznika na dwukierunkowy
Andrzej Kamecki
600 45 47 45